fatih gürçay?

slider2

Takip mi dedin?

Takipçi sayısı tartışmalarına , yoğun retweet isteklerine,  ”şu ünlü beş kişiyi takip ediyor,biri de benim” övünmelerine artık hepimiz alışkınız sanırım. Herkesi bir anda ünlü yapabilecek güce sahip yeni nesil aforizmaların cenneti bir yerden bahsediyorum farkettiğiniz gibi: “Twitter”. Bu yavru kuşların cenneti artık vazgeçilmez bir mecra oldu çoğu internet kullanıcısı için. Haliyle hemen suyu çıktı. Ama neyse, konunun o kısmı başka bi mevzu.

twitter_sansur

Twitter da en büyük sıkıntılardan birinden bahsedeceğiz bu yazıda: takipçi sayısını arttırma stresi. Çoğu kişi bunu önemsemiyor gözüküyor gibi görünüyor ama gizliden gizliye de yüksek takipçi sayısı sahiplerine gıpta ederek bakıyor.  Esasında bir yandan haklılar, 15 takipçisi olan birinin neden tweet attığı büyük merak konusu çünkü. Peki bu yeni neslin dert konusu olan takipçi sayısı nasıl arttırılır, net bir formülü var mıdır? Evet var esasında, eğer nette dolanan riskli sitelere kredi kartınız vasıtasıyla 10-20 euro verirseniz , birden takipçi sayınız 1000 oluverir. Ha “bunlar programlar vasıtasıyla açılan sahte hesaplar yani ‘botlar’ mıdır?”, diye sorarsanız, gülümserim haliyle. Bu takipçi sayısı hakkıyla nasıl arttırılır derseniz, hap şeklinde size sunulabilecek bir bilgi yok, var diyene de aldanmayın. Herkesin dediği “Siz milleti takip edin ve @mention yapın, millet de sizi takip eder ve önemser” tavsiyesi var, dogru da mantıken. Ama bu yol da kısa soluklu bir takipçi kitlesine sahip olmaya sebebiyet veren bir sistem. Bunu yapsanız bile bazı kişiler dönüp sizi takip etmeyecek.  Ben de işte tam olarak bu konuya değineceğim . Nasıl takipçi elde edilir değil de, insanlar neden sizi takip etmeze bakalım biraz da:

– Hesabınız Koruma Altında!  : “Sen beni takip etme teklifi gönder, ben de izin vereyim” demek esasında twitter’ın ruhuna biraz aykırı. Tarz görünmek için , rahatsız edilmemek için doğru bir yöntem gibi duruyor, ama bunu yapıyorsanız, zaten milletin sizin takip etmemesini dert etmemeniz lazım.

Profiliniz Fotoğrafsız! : İnsanlar sizin fotoğrafınız olmasa bile, profil resmi bölümünde sizin seçtiğiniz, sizi (daha doğrusu twitter hesabınızı) yansıttığını düşündüğünüz bir resmi görmek ister. Orada bir yumurta ya da twitter kuşu gölgesi olması, “ben bile emek vermiyorum sayfama, siz niye takip ediyorsunuz” demektir.

Profil Bilginiz Koca Bir Boşluk!: Takip ettiğiniz kişinin “beni kim takip etmiş” sorusunun akabinde, profilinize kısa süreli göz atmasında onu yakalayabileceğiniz en önemli alandır biyografi alanı.  Bu alan esasında “ben fikirleri ve tarzı olan takip edilmeye değer bir insanım” demenin en kolay yoludur.

Sadece Bir Yansıtıcısınız! : Hiç yorum yapmadan, sadece internette herkesin ulaşabileceği uzaklıkta olduğu bilgileri papağan gibi tekrarlayan bir twittercı iseniz, takipçileriniz ya uzun soluklu olmaz, ya da ‘gereksizler’ listesinde güzel manzaralı bir yeriniz olacak.

Profil Bilginizdeki Köşeli Bir Bilgi!: Eğer biyografi bölümünde , potansiyel takipçinin rahatsız olabileceği bir kelime ya da hassas davrandığı bir konuda karşıt bir düşünce varsa, üzgünüm o artık potansiyel takipçi bile değil. Bundan dolayı ciddi bir şekilde milliyetçilik içeren, din konularına değinen bilgileri vermeye gerek yok.

Twit-Maniac mısınız?: Her anınızı paylaşıyorsanız, ve bu paylaşımlarınızın çoğu kimseyi alakadar etmeyen, ve önemsiz konular ise; takip ettiğiniz kişi dönüp sizin takipçiniz oldu ise bile yakın vadede unfollow yolları sizi bekliyor demektir.

Sorun Karşı Tarafta! : En önemli noktalardan biri de bazı kişiler , ki özellikle takipçi sayısı çok yüksek olan kişiler, birilerini takip etmeyi düşünmezler bile. Bu tiplerin sizi takip etmemesi sizle alakalı değil, tamamen sorun(!) karşı tarafta.

untitled-11
– Acı Ama Gerçek İlginç Değilsiniz! : Sıkıcı bir hayatınız ve düşünce sisteminiz var.  Övündüğünüz başarılar kimsenin umrunda olmayan şeyler.  Özel bölgelerinizi ya göstermek istemiyorsunuz, ya da görülecek kadar güzellerine sahip değilsiniz. Zorlamayın, başka mecralar var , siz topunuzu alıp bir de saha değiştirmeyi deneyin=)

Unutmayalım twitter artık engin bir deniz oldu, köşedeki bakkaldan, kundaktaki bebeğe kadar herkesin bir hesabı var şu günlerde. Ondan dolayı farklı olmanız fark edilmenizi sağlar ama yukarıdakilere de dikkat etmek, en azından takip ettiğiniz kişilerin sizi takip etmesini sağlar. Ayrıca bir de en önemli konu var hatırlamanız gereken, kimse sizi takip etmek zorunda değil!

 

Sevgilerimle…

Leave a CommentPlease be polite. We appreciate that.

Your Comment